MTNA Competitions State Winners

The 2016 winners and representatives advance to the MTNA Eastern Division Competitions, January 7/8, 2017 at Boston University College of Fine Arts, 855 Commonwealth Avenue, Boston, MA 02215. Click here for information.

2016 Composition Winners

    Junior Winner: Jennalyn Stuart (Michele Millington)
    Junior HM: Jackson Hunt (Yeeha Chiu)

    Senior Winner: Jason Brauer (Debra Perkins)
    Senior HM: Jerem Earnest (Andrew Litts)

2016 Performance Winners

Junior Piano

    Winner: Stephanie Petinaux (Marina Lupinacci)
    Alternate: Angeline Ma (Susan Starr)
    HM: Alyssa Gabrilovich (Igor Resnianski)
    HM: Emma Lo (Igor Resnianski)

Junior String

    Representative: Amithi Tadigadapa, cello (Jonathan Dexter)

Junior Woodwind

    Winner: Timothy Kim (Rie Suzuki)
    Alternate: Elizabeth Salgado, flute (Wendy Kumer)

Senior Brass

    Representative: Alan Tolbert, trumpet (David Bilger)

Senior Piano

    Winner: Baron Cao (Dea Baba)
    Alternate: John May (Igor Resnianski)
    HM: Ashwini Shende (Igor Resnianski)
    HM: Alison Tatsuoka (Igor Resnianski/Anna Kislitsyna)

Senior String

    Winner: Sang-o Park (Sieun Lin)
    Alternate: Daniel Cho (Yayoi Numazawa)
    HM: Brian Curtin, violin (Max Zorin)
    HM: Dallas Noble, violin (Lee Snyder)

Senior Voice

    Winner: Caroline Quinn, soprano (Mary Ellen Schauber)
    Alternate: Audrey Yuhas, soprano (Colette Boudrequx)
    HM: Carl Weir, baritone (Mary Ellen Schauber)

Senior Woodwind

    Winner: Benjamin Foster, flute (Wendy Kumer)
    Alternate: Ai Kawasaki, flute (Agatha Wang)
    HM: Kate Skipper, flute (Agatha Wang)

Young Artist Piano

    Winner: Hsin-Jou Lee (Sun Min Kim)
    Alternate: James Anemone (Igor Resnianski)
    HM: Stephen Gliatto (Igor Resnianski)
    HM: Daniel McIntyre (Patricia Powell)

Young Artist String

    Representative: Michael Divino (James Lyon)

Young Artist Woodwind

    Winner: Jessica Schury, flute (Kimberly Reighley)
    Alternate: Angela Renninger, saxophone (Nancy DeSalvo)
    HM: Marissa Lyerly, clarinet (James Flowers)

Chamber Music/Wind

    Winner:
    Members:
    Alternate:
    Members: