Read the latest PMTA Newsletter
July 2019
2019 Keystone Composition Competition Winners Announced
2019
Elementary
- First Place: Rachel Yang, student of Deborah Rodgers, The Four Elements
- Second Place: Sonia Lin, student of Keren Ligowski, The Haunted Mansion
Junior
- First Place: An Tran, student of Millie Eben, Variations on a Lullaby
- Second Place: Megan Magee, student of Deborah Rodgers, Tempest
- Third Place: Alyssa Holland, student of Sheila Threlfall, Autumn Leaves
- Hon. Mention: Praneel Mallaiah, student of Michelle Triaca, Life of a Hero
Senior
- First place: Jackson Hunt, student of Yeeha Chiu, Birds
- Second Place: Rishi Ramon, student of Igor Resnianski/Deborah Rogers, Etude in D-Flat Major
Young Artist
- First Place: Steven Roldan, student of Justin Badgerow, Waltz of Irrationality
- Second Place: Steven Roldan, student of Justin Badgerow, Alturas
- Third Place: E. Rider Brandeau, student of Justin Badgerow, Variations on Be My Baby
Judges
Mark Rimple
Michael Djupstrom
2019 PMTA Conference News Updates
Register Now for the PMTA Conference!
Congratulations to MTNA Performance Competition Winners
Congratulations to Laura Stanell (senior voice), student of Beth Stanell, and Eric Zhunio (Young Artist brass), student of Velvet Brown, who won their respective categories at the Eastern Division MTNA performance competitions and will represent PMTA at the national competitions in Spokane, Washington in March 2019.
Congratulations to the 2018 PMTA Commissioned Composer
Congratulations to our PMTA 2018 Commissioned Composer of the Year, Daniel Temkin, who was selected for Honorable Mention for his composition Dreamed Landscapes, in the 2018 MTNA Distinguished Composer of the Year Award selection process. The piece was premiered at our 2018 state conference by pianist and conference chair, Henry Wong Doe, who recorded the piece as well. Nominations for our 2020 commissioned composer are due by March 1.
2019 Keystone Chamber Music Competition
The PMTA Keystone Chamber Music Competition is holding its 5th competition this March. It is open to all students in Middle School and High School.
The competition will be held on March 2, 2019 at Penn State, University Park.
We welcome instrumentalists, pianists, and singers who have formed the required groups.
MTNA offers solo competitions, but Chamber Music only at the collegiate level; so PMTA is giving the younger students an opportunity to experience the wonderful world of collaborative playing.
The guidelines and application form can be downloaded here.
All PMTA members are encouraged to form the required groups. Non PMTA members are welcome to enter their students with an additional fee.
PMTA Keystone Chamber Music Competition
Saturday, March 2, 2019
Location: Penn State School of Music, University Park, PA.
Application Deadline postmark date: January 21, 2019
Application is on the PMTA website.
All applications and fees will be sent to the coordinator.
Make the check payable to: PMTA
Send application to and address all questions to:
PMTA Chamber Music Competition Coordinator:
Gloriana Sewell
P.O. Box 199
Milford Square, PA 18935
Gloriana.s@comcast.net
Studio: 215-536-8142
Cell: 267-221-6508 (call or text)
PMTA 2018-19 Composition and Performance Competition Winners Announced
Congratulations to all of our winners and representatives in the Pennsylvania Music Teachers Association competitions. Winners and representatives will advance to the online Eastern Division round in January 2019.
Chamber Music Winner: Westminster College Saxophone Quartet coached by James Flowers: Angela Renninger, Timothy Savage, Liam Horgan, Abby Grabigel
Chamber Music Alternate: PSU Tuba Quartet coached by Velvet Brown:
Meredith Fuller, Ian Adams, Eric Zhunio, Noah McDonald
Junior Composition Representative: Hanna Summer, Teacher Gloriana Sewell
Junior Piano Winner: Alyssa Gabrilovich, Teacher Igor Resnianski
Junior Piano Alternate: Nathan Jiang, Teacher Igor Resnianski
Junior Piano Honorable Mention: William Ge, Teachers Natalie Zhu and Joy Kiszely
Junior Piano Honorable Mention: Audrey Shu, Teacher Kristin Stephenson
Junior String Winner: Amithi Tadigadapa, cello, Teacher Jonathan Dexter
Junior String Alternate: Adah Kaplan, violin, Teacher Kimberly Fisher
Junior Woodwind (representative): Bryan Chen, flute, Teacher Wendy Webb Kumer
Senior Composition Winner: Jackson Hunt, Teacher Yeeha Chiu
Senior Piano Winner: Andy Wu, Teacher Igor Resnianski
Senior Piano Alternate: Emma Lo, Teacher Igor Resnianski
Senior Piano Honorable Mention: Chris Jung, Teacher Igor Resnianski
Senior Piano Honorable Mention: Ashwini Shende, Teacher Igor Resnianski
Senior Piano Honorable Mention: Ellie Kim Teacher Christopher Guzman
Senior String Winner: Alexandra He, cello, Teacher Ohad Bar-David
Senior String Alternate: John Rose, cello, Teacher Carol Lyon
Senior String Honorable Mention: Angelina Phillips, violin, Teacher Kimberly Fisher
Senior Voice (representative): Laura Stanell, soprano, Teacher Beth Stanell
Senior Woodwind Winner: Timothy Kim, clarinet, Teacher Andrew Hauze
Senior Woodwind Alternate: Ananya Tadigadapa, flute, Teacher Naomi Seidman
Young Artist Composition Representative: Ian Adams, Teacher Velvet Brown
Young Artist Brass (representative): Eric Zhunio, euphonium, Teacher Velvet Brown
Young Artist Piano Winner: Euna Kim, Teacher Christopher Guzman
Young Artist Piano Alternate: Rachel Lee, Teacher Igor Resnianski
Young Artist Woodwind Winner: Julia Carey, flute, Teacher Kimberly Reighley
Young Artist Woodwind Alternate: Timothy Savage, saxophone, Teacher James Flowers
Young Artist Woodwind Honorable Mention: Erica Hinchcliff, flute, Teacher Kimberly Reighley
2018 Keystone Competition Composition Winners Announced
2018
Elementary
- First Place: Asa Ligowski, student of Keren Ligowski, The Stalking Sabertooth
- Second Place: Sindura Sridhar, student of Millie Eben, Wild Animal Suite
- Third Place: An Tran, student of Millie Eben, Home Alone Blues
- Hon Mention: Elise Badgerow, student of Justin Badgerow, Hopscotch
- Hon Mention: An Tran, student of Millie Eben, A New Day
- Hon Mention: Aditya Nayak student of Millie Eben, Lasso and Horse
Junior
- First Place: Jackson Hunt, student of Yeeha Chiu, Three Tributes
- Second Place: Rishi Raman, student Deborah Rodgers, Fantaisie in c# minor
- Third Place: Ella Durbin, student of Carolyn North, Yellow Leather
- Hon Mention: Patrick Tran, student of Deborah Rodgers, Game On
- Hon Mention: Rowan Shigeno, student of Leonardo Dugan, Mustard
- Hon Mention: Julia Potter, student of Kimberly Scopano, Always There
Senior
- First Place: Catherine Zhu, student of Deborah Rodgers, There Will Come Soft Rains
- Second Place: Jennalyn Stuart, Michele Millington, For the First Time
- Third Place: Sarah Shingle, student of Deborah Rodgers, Become
- Hon Mention: Fernanda Morales, student of Deborah Rodgers, Viveros, Rain Cloud
Judges were:
1. Nicole DiPaolo- Principal Music Theory Instructor at Liberty Park Music, PH.D. candidate IU
2. Ryan Oliver- Assistant Professor of Music at Indiana University South Bend.